- Nowy
Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego
Heroldya używa do ułożenia Herbarza aktów i oryginalnych dokumentów. Herbarz utrzymywany jest przez Heroldyę bez różnicy Województw (dziś Gubernii). Zawiera rysunki i opisanie herbu każdej familii szlacheckiej z wyjaśnieniem jej pochodzenia
Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego, najwyżej zatwierdzony. Mikołaj Pawliszczew
Heroldya używa do ułożenia Herbarza aktów i oryginalnych dokumentów. Herbarz utrzymywany jest przez Heroldyę bez różnicy Województw (dziś Gubernii). Zawiera rysunki i opisanie herbu każdej familii szlacheckiej z wyjaśnieniem jej pochodzenia, zawiera w sobie trzy oddziały, odpowiadające trzem kategoryom, na jakie powołane Prawo z roku 1836 Szlachtę Królestwa rozdzieliło. Pierwszy Oddział obejmuje rodziny zaszczycone tytułami honorowemi, stanowiącemi dla Szlachty wyższy stopień znamienitości. Drugi zawiera rodziny, które nabyły stanu szlacheckiego po ogłoszeniu Prawa z roku 1836, trzeci zaś rodziny, które nabyły tego stanu po ogłoszeniu tegoż Prawa.
Uporządkowanie herbów w Pierwszym Oddziale z powodu niewielkiej ilości Szlachty nie wymagało osobnego systematu. W Drugim i Trzecim przyjęty został porządek abecadłowy podług herbów. Heraldyka albowiem Polska w tem jest szczególną i od innych odmienną, że w niej każdy herb ma swoją odmienną nazwę i często przez liczne rodziny jest używanym. Dowód tego widzieć można i w niniejszym Herbarzu, w którym 135 opisanych herbów odnosi się do 389 rodzin.
Zobacz także